Awaria komputera? Dzwoń! Tel. 604 790 752

Dzierżoniów, Bielawa, Pieszyce i miejscowości ościenne - DOJAZD GRATIS!

Jak usunąć niepożądane szpiegujące funkcje Windows 10 działające w tle?

Witam Was!

Jakieś niecałe 2 lata temu Microsoft wypuścił na rynek rzekomo ostatnią wersję Windows w wersji 10, która co jakiś okres czasu będzie aktualizowana do nowszych kompilacji. System na mój gust jest już dość stabilny i szybszy nawet od Windowsa 7 (o nieudanych Windowsach 8 i 8.1 nawet nie wspominając). Niestety przy okazji Microsoft wprowadził oprogramowanie które działając w tle Windows 10, gromadzi informacje (czytaj: szpieguje) o preferencjach jego użytkownika. Domniemam, że chodzi tutaj o dopasowanie reklam do "usera" w standardowej wyszukiwarce Bing domyślnej przeglądarki WWW "Edge" systemów Windows. Niestety praca dodatkowych narzędzi w tle niekorzystnie wpływa na działanie komputera. Nie dość że dodatkowe "apki" w jakimś stopniu spowalniają nasz komputer, to jeszcze one dodatkowo w jakimś stopniu wysycają (spowalniają) transfer połączenia internetowego.

Niestety nie wszystkie funkcje użytkownik może sam wyłączyć z poziomu interfejsu graficznego (panelu ustawień) Windows. Jest to co prawda możliwe poprzez wyłączenie niektórych kluczy w rejestrach systemu, ale nie wszyscy nawet zaawansowani znawcy systemu Windows potrafią tego dokonać. Na szczęście receptą na wyłączenie tych niepożądanych funkcji jest w pełni darmowy program (niestety w wersji angielskiej), który można pobrać tutaj.

O&O ShutUp10 - bo o tej aplikacji jest porada, wyłączy w/w opisane funkcje w bardzo prosty sposób. Po ściągnięciu pliku "OOSU10.exe" otwieramy go (programu nie trzeba instalować), potwierdzamy windowsowy komunikat o wprowadzniu zmian na urządzeniu, po czym otwiera nam się okno aplikacji.


Fot.1: Interface programu O&O ShutUp10

Następnie przechodzimy do zakładki "Actions" (zaznaczona na fot.1) i wybieramy pierwszą pozycję od góry w rozwijanym menu "Apply all recommended settings".

Po wybraniu tej pozycji pojawia się pytanie "Do you want to create a system restore point" czyli "Czy chcesz utworzyć punkt przywracania systemu". Potwierdzamy klikająć "Yes".

Na końcu zamykamy program i resetujemy komputer.

Operację polecam powtarzać po każdej większej aktualizacji wraz z pobraniem nowej wersji O&O ShutUp10 z lokalizacji podanej powyżej. Microsoft nieustanie wprowadza coraz to nowsze wersje Windows 10 i przy okazji nowe wersje niekoniecznie chcianego przez użytkownika oprogramowania działającego w tle.